niedziela, 27 marca 2011

Obiadowo - deserowo ; )

Makaron z pomidorami i ciecierzycą
Składniki(na jedną porcję)
-garść makaronu pełnoziarnistego
-1/4  ciecieżycy z puszki
-1/4 pomidorów z puszki
-pół małej cebuli
-1 ząbek czosnku
Sposób przygotowania:
Makaron gotujemy . Posiekany czosnek i cebulę smażymy. Dodajemy ciecierzycę i pomidory. Smażymy aż pomidory się rozpadną i dodajemy makaron.


Kotlety kapuściano-grochowe z pomidorami
Składniki:
-groch(ziarna)
-kapusta biała (dwa razy więcej od grochu)
-bułka tarta
-kilka oliwek zielonych
-pomidory z puszki
-cebula
*jako dodatek kasza gryczana

Sposób przygotowania:
Groch(wcześniej namoczony, najlepiej namaczać całą noc) gotujemy aż zmięknie. Kapustę również gotujemy. Wszystko razem miksujemy. Dodajemy bułkę tartą(na oko, tak by z masy dało się formować kotlety), mieszamy i smażymy. Po usmażeniu kotletów zabieramy się za 'sos' z pomidorów. Smażymy posiekaną cebulę, oliwki i dodajemy posiekane pomidory. Przyprawiamy solą i pieprzem.
* Kaszę gryczaną gotujemy według przepisu na opakowaniu .
** Składniki podałam opcjonalnie, w zalezności ile kto chce zrobić kotletów.


No i najlepsze na koniec -DESER!!! : )
Szybki krem bananowo-czekoladowy
Składniki:
-jeden mały banan
-dwie łyżeczki kakao
-trochę nerkowców lub innych orzechów do posypania
-dwa wafle ryżowe
Sposób przygotowania: Banana miksujemy, dodajemy kakao. Smarujemy 'czekoladą' wafle, posypujemy nerkowcami i gotowe :D

wtorek, 22 marca 2011

Warzywne pasty na kanapki i mleko kokosowe!

Na początek przepisy na trzy rodzaje past warzywnych. Z powodu mojej bardzo prawdopodobnej alergii na soję unikam wielu produktów a w tym : wędlin czy serów sojowych, które nadają się do śniadania na szybko. W zamaian za to kombinuje różne pasty warzywne z grochu czy soczewicy z wieloma dodatkami. Przedewszystkim ważną rolę w tych pastach odgrywają przyprawy. Na zdjęciach może nie wyglądają zbyt apetycznie ale smak powala ; )

Pasta  grochowo -  paprykowa(pierwsza od lewej)
Składniki:
-groch ziarna
-papryka
-czosnek
-cebula
-przyprawy:bazylia, estragon, pieprz i sól
Sposób przygotowania: Groch namaczamy przez noc. Następnie gotujemy, solimy na końcu, gdy jest już mięki. Paprykę, czosnek i cebulę kroimy , podsmażamy i przyprawiamy. Gdy warzywa są gotowe dodajemy je do grochu i całość miksujemy.


Pasta grochowo pieczarkowa ( po środku)
Składniki:
-groch ziarna
-pieczarki
-cebula
-czosnek
-przyprawy:majeranek, sól, pieprz
Sposób przygotowania:  Groch namaczamy przez noc. Następnie gotujemy, solimy na końcu, gdy jest już mięki. Pieczarki, czosnek i cebulę kroimy , podsmażamy i przyprawiamy. Gdy warzywa są gotowe dodajemy je do grochu i całość miksujemy.


Pasta z soczewicy i warzyw(pierwsza od prawej)
Składniki:
-soczewica zielona (1 puszka)
- 2 marchewki
-pół papryki
-czosnek
-kilka oliwek(zielonych)
-przyprawy:curry, bazylia, pieprz i sól
Sposób przygotowania: Obraną marchewke kroimy w cieniutkie talarki i podsmażamy na patelni, dodajemy (po ok 10 minutach) pokrojone: oliwki, paprykę i czosnek. Na końcu przyprawiamy. Gotowe warzywa wraz z odsączona z zalewy soczewicą miksujemy w blenderze.

Do kanapek z tymi pastami najlepiej pasują surowe warzywa: sałata, kiełki, pomidor, papryka, olwiki czy ogórek świeży. W sumie każda mi smakowała :D Pierwsza z nich była mocno paprykowa, druga pieczarkowa mniej łagodna od poprzedniczki a ostatnia przez marchewkę dość słodkawa. W pierwszych dwóch przepisach ilości nie podałam, ponieważ wsyztsko było robione na oko, generalnie proporcje warzyw były podobne o ilosci grochu, który był bazą całej pasty.
Na koniec przepis na mleko kokosowe.
Składniki:
-pół paczki wórków ok (100 g)
-woda mineralna niegazowana lub zimna(ważne) przegotowna ok.0,5 l do nawet 1 litra w zalezności od tego, jak tłuste ma być mleko. *Ja dałam ok. 0.5 litra to wyszło bardzo tłuste i myśle, że jak dałabym mniej wody to wyszło by mi nawet mleczko kokosowe!
-cukier brazowy(lub jakiś inny słód) ok. 3 łyżeczki
Przygotowanie: suche wórki wrzucamy do blendera i miksujemy ok. 10 minut, aż do powstania kleistej masy. Nastepnie dodajemy po tochu wody i cukier. Miksujemy dalej jakiś czas. Gdy jest już dokładnie zmiksowane i białe, mleko odcedzamy  przez gęste sitko lub gazę. Powtarzamy czynność dwukrotnie, tak aby oddzielić mleko od zmiksowanych wiórków.

* Masę, króra zaostanie można wykożystać np. jako dadatek do ciasteczek musli.
** Mleko nadaje się spokojnie do gotowania np. budyniu, ryżu na słodko. Sprawdza się także jako zamiennik mleka krowiego w wielu wypiekach.

niedziela, 20 marca 2011

Mega obiad w roli głównej : szpinak i cieciorka oraz tofuucznica! !!



Składniki ( na jedną wielką porcje, *w rzeczywistości wyszło więcej niż na zdjęciu)
-pół opakowania mrożonego szpinaku
-pół puszki cieciorki
-pół małej czerwonej papryki
-pół puszki pomidorów
-duży ząbek czosnku
-przyprawy: curry, kumin, pieprz i sól
* ryż brązowy
Przygotowanie:
Szpinak i pokrojoną paprykę podsmażamy na patelni dodajemy do tego czosnek i przyprawy: łyżeczkę curry, pół łyżeczki kuminu, sól pieprz. Następnie dodajemy cieciorkę i pokrojone pomidory z puszki (i ten pomidorowy sos). Podsmażamy do czasu, aż wsyztsko zmięknie. * W czasie przygotowywania warzyw możemy ugotować ryż (brązowy). Ja gotowy ryż wrzuciłam jeszcze na patelnię (suchą) i dodałam trochę pomidorowego sosu z puszki i odrobinę przyprawy - papryki ostrej.  Weszło mega dobre, więc polecam!!!


Jak ktoś ma ochotę na  wegański odpowiedznik jajecznicy to tofucznica z pewnością ją zastąpi i zapewniam, że jest najsmaczniejsza pod słońcem, a co najważniejsze smakowała nawet mojej mamie, bo to śniadanie zrobiłam dla niej ;)


Tofucznica z pomidorami(przepis na dwie porcje)
-kostka tofu naturalnego
-dwa plasterki szynki sojowej
-dwa małe pomidory
-jedna mała cebula
-1/4 papryki
-przyprawy: kurkuma (to ona nadaje taki kolor), pieprz i sól
*trochę szczypiroku do posypania
Sposó przygotowania : Super prosty! Tofu rozgniatamy widelcem. Kroimy w kosteczkę resztę składników. Szklimy na patelni cebulę i paprykę i do tego dodajemy resztę składników poza szczypiorkiem. Przyprawiamy na koniec kurkumą, solą i pieprzem. 

*** Do śniadania doszły jeszcze dwie kromki chleba z ogórkiem, rzodkiewką, pestkami dyni i twarożkiem Tofutti, który przywiozła mi kolezanka z Londynu, bo w Polsce na dzień dzisiejszy o takowym możemy pomarzyć.. ale i tak jest coraz lepiej! W Rossmanie np. pojawiła się linia w miarę tanich niemieckich kosmetyków, nie testowanych na zwierzetach i z logo The Vegan Society!!! :)

piątek, 18 marca 2011

Sycący obiad i kanapki w dwóch wydaniach!





Kotlety kalafiorowe z kaszą i pieczarkami
Składniki: (wszystko opcjonalnie)-kalafior (przewaga nad innymi składnikami) -marchewka -zielony groszek (morożony)
*kasza, pieczarki, cebula, sałata lodowa

Sposób przygotowania kotletów: warzywa gotujemy z odrobiną soli. Blenderujemy i dodajemy trochę bułki tartej oraz przyprawy : majeranek sól i pieprz.Jeśli masa będzie zbyt luźna możemy dodać jeszcze trochę mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Formujemy kotlety i obtaczamy w bułce. Smazymy na oliwie z oliwek. - Możemy podawać je z kaszą, makaronem czy ziemniakami- zależy co kto lubi.





Kanapki ze szpinakiem.
 Składniki -chleb żytni -szpinak -czosnek -pomidor -przyprawy: sól, pieprz trochę czubrycy zielonej.

Sposoób przygotowania: Szpinak z czosnkiem podsmażamy na oliwie. Usmażony szpinak kładziemy na kromce chleba. Dodajemy pokrojonego w plastry pomidora i posypujemy pestkami dyni.





Pasta do chleba z fasoli kidney
 Składniki: -fasola kidney (nasiona) -czosnek -oliwki zielone -przyprawy (bazylia, majeranek, imbir, sól i przeprz)

Sposób przygotowania: moczymy fasolę przez kilka dobrych godzin- najlepiej przez całą noc . Gotujemy ją przez ok 1 do 2 godzin( aż będzie miękka) i na koniec dodajemy sól. Podsmażamy czosnek i pokrojone oliwki, dodajemy wcześniej zblenderowaną fasolę. Smażymy przez chwilę i przyprawiamy. Najlepiej smakuje z oliwkami, sałatą i papryką.

środa, 16 marca 2011

jak smacznie i wegańsko można jeść będąc na diecie? :D

Jeah, mój pierwszy post. Długo się zbierałam do założenia bloga, ale w końcu jest ! Przez jakiś najbliższy czas nie będzie tu żadnych przepisów na ciasta czy mega kaloryczne dania ...ale w zamian za to pojawią się zdrowe, lekkie  i równie smaczne posiłki :)

Na początek :

1.Szybkie w przygotowaniu, pożywne II śniadanie:
pokrojone dwie średnie kiwi wymieszane z małą garstką zbożowych musli, do tego kilka posiekanych orzechów- w moim przypadku były to nerkowce i  laskowe.



2. Makaron pełnoziarnisty z warzywami.
Potrzebne składniki :
-makaron pełnoziarnisty
-cukinia
-marchew
-nasiona słonecznika
- bazylia(najlepiej świerza) i ząbek czosnku
-oliwa do smarzenia

Przygotowanie:
Makaron gotujemy. Marchew  i cukinie kroimy w cieniutkie talarki. Na patelni rozgrzewamy łyżeczkę oliwy-dodajemy marchew i trochę wody, żeby się poddusiła (ok 5 min) i dodajemy pokrojoną cukinię i dusimy jeszcze (ok 10 min)-w tym czasie dodajemy przyprawy.
Nasiona słonecznika prażymy na suchej patelni.


3. Super mega pyszne, przezemnie uwielbiane prażone jakbłko na podwieczorek.
Nie ma banalniejszego przepisu na taki smaczny deser. - Bierzemy jabłko, obieramy kroimy w słupki. Wrzucamy na suchą patelnię i zalewamy odrobiną wody, żeby się poddusiło (makx 5 minut). Dodajemy cynamon. Posypujemy musli lub pokruszonym ciasteczkiem zbożowym.


4. Sałatka z czerwoną fasolką

Składniki:
-papryka czerwona
-fasola czerwona z puszki
-kasza kuskus
-sałata
-pomidory z puszki
-przyprawy ( u mnie bazylia i czubryca zielona)

Przygotowanie: Składniki pokroić i wymieszać. Kaszę zalać gorącą wodą, odczekać 5 minut i dodać do pokrojonych warzyw. Przyprawić. SMAAAACZNEGO : )

Pozdro, Iwa