poniedziałek, 11 lipca 2011

O korporacjach słów kilka.

   Dzisiaj w sumie inna notka, naszło mnie, żeby odkopać moje wypociny dotyczące korporacji, które pisałam jakiś czas temu, żeby chociaż trochę uświadomić ludzi z klasy. Tak akurat się złożyło, że dostałam pozwolenie na poprowadzenie lekcji na wosie (ahh te czasy gimnazjum :D ), więc mogłam wybrać dowolny temat.
   Nie wiem czy kogokolwiek to tutaj zainteresuje, ludzie których to obchodzi to już wiedzą, a inni... jakby chodzili z klapkami na oczach, zupełnie nie zwracając uwagi na kupowane rzeczy..
   Pisząc to opierałam się na filmach dokumentalnych, internecie, a przede wszystkim  na książce pod tytułem ,,Czarna lista firm'' napisanej przez Klausa Wernera i Hansa Weissa. Bardzo mi się spodobała, dlatego też po jej przeczytaniu postanowiłam zrobić takowy plakat :P Także jeżeli ktoś nie czytał to polecam :)


   Korporacje międzynarodowe to przedsiębiorstwa obejmujące swą działalnością terytoria wielu krajów,działając tak poprzez sieć filii i oddziałów,‭ ‬mającą na celu osiągnąć ogromy zysk.‭ ‬Część z nich działa także na wszystkich kontynentach przyjmując nazwę korporacji globalnych.‭ ‬To przez globalizację‭  ‬są uprzywilejowane i mogą przenosić swoje zakłady,‭ ‬tam gdzie jest tania siła robocza i możliwie niskie podatki.‭ ‬Są w stanie wpływać na tworzone prawo,‭ ‬osoby i instytucje.‭ ‬Dokonują operacji finansowych na rynkach całego świata,‭ ‬co może być przyczyną‭   ‬wywołania kryzysu gospodarczego,‭ ‬handlowego czy walutowego.‭ ‬ Korporacje kreują pozytywny wizerunek w oczach nieświadomych konsumentów,‭ ‬który w rzeczywistości bywa wypaczony i zakłamany.‭ ‬Na swój image wydają ogromne sumy pieniędzy,‭ ‬zaś oszczędzają na warunkach produkcji.‭ ‬Skutkiem tego jest brak warunków do pracy,‭ ‬bieda i łamanie praw człowieka.‭ ‬Z powodu wywierania wpływu ma‭ ‬media‭ ‬masowe stwarzają nowe potrzeby,‭ ‬modele konsumpcji,‭ ‬styl‭ ‬życia a nawet zachowania społeczne‭ ‬.
Jedyną zaletą korporacji jest działalność charytatywna.‭ ‬Niektóre z nich tak jak np.‭ ‬Shell są darczyńcami finansującymi projekty społeczne w zachodnioafrykańskiej delcie Nigru.‭ ‬Wydaje on rocznie‭ ‬60‭ ‬milionów euro na wybudowanie nowych szkół i placówek zdrowotnych.‭ ‬Poprzez działanie charytatywne koncern jest postrzegany w zupełnie innym świetle-‭ ‬jego działalność jest wychwalana,‭ ‬stwarzając najlepszy przykład odpowiedzialności przedsiębiorców.‭ ‬Jednak ludzie w Nigerii dotknięci skutkami działalności Shella są zupełnie innego zdania.‭ ‬Uważają że koncern niszczy podstawy egzystencji tysięcy rodzin.‭ ‬Ponadto zastrasza protestujących przeciwko niemu,‭ ‬wzbrania się też przed wypłatą odszkodowań za szkody związane ze środowiskiem naturalnym‭ ‬,‭ ‬które szacuje się na‭ ‬4‭ ‬miliardy euro-‭ ‬spowodowane wydobyciem z ziemi ogromnych ilości‭  ‬ropy naftowej.


    
Wyzysk pracowników i pracownic

   Wiele koncernów buduje swe fabryki w Krajach Trzeciego Świata. Z jednej strony można byłoby uznać to za dobrą stronę ich działania, gdyż zapewniają pracę milionom ludzi, stwarzając przy tym podstawy do rozwoju danego państwa. Rzeczywistość jest inna. Wynagrodzenie, jeżeli w ogóle można to tak nazwać  kształtuje się na poziomie płacy minimalnej, lub poniżej tej stawki. Istnieje duży problem, gdyż tam płac minimalnych nie ustala się na podstawie potrzeb człowieka. W wielu z tych krajów bierze się pod uwagę kwoty, które zostały przyznane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.


Eksploatacja surowców
   Zachodnie firmy mają kontrolę nad bogactwami naturalnymi wielu krajów np. Indonezji, Konga,Nigerii, Angoli, czy Brazylii. Jest to paradoks, ponieważ posiadają one: ropę naftową, złoto, diamenty, miedź, drewno szlachetne, kawę i kakao, więc powinno im to przynosić o wiele większe zyski. Prawda jest taka, że większa cześć społeczeństwa głoduje, nie edukuje się i nie ma dostępu do leków. ,,Każdego dnia na skutek głodu umiera sto tysięcy ludzi''.Oczywistym faktem jest, iż brakuje im technologi i możliwości do pozyskiwania tychże dóbr- ujawnia się kolejna dobra cecha koncernów- inwestycja. Lecz i tutaj nie wszystko wygląda, tak jak wyglądać powinno.
Pod presją międzynarodowych instytucji finansowych mocno zadłużone kraje mogą tylko ściągać bardzo niskie kwoty podatków z zysków z eksportu. Dodatkowo wiele rządów konkuruje ze sobą o zagranicznych inwestorów. Lokalne elity zagarniają także łapówki, w zamian za korzystne warunki produkcji dla koncernów. W efekcie więcej pieniędzy przeznaczanych jest na korupcję, niż zostaje w kraju w formie podatków.
 


Niewolnictwo w XXI wieku

   Koncerny wywołując silną presję cenową na dostawcach, przyczyniają się do wyzysku mężczyzn, kobiet a co najważniejsze – dzieci. Pracowników truje się poprzez zastosowanie wszelkiego rodzaju chemikaliów- dopuszczając ich do pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ponadto według brytyjskiego profesora socjologi Kelvina Balesa stosuje się tam niewolnictwo. Przykładem jest Wybrzeże Kości Słoniowej, skąd pochodzi większa część kakao. Swój pogląd wyjaśnia logiką prostych rachunków kosztów i zysków, do tego dodając :,,Nowe niewolnictwo uwalnia się, tak jak gospodarka światowa, od stanów posiadania i koncentruje się zamiast tego na wykorzystywaniu i kontroli surowców''. Twierdzi on również, że ,, co trzeci kęs czekolady ma posmak niewolnictwa''. Podobnie drastycznie formułuje to dyrektor organizacji Save the Children w Mali : ,, Kto pije kakao, pije ich krew''. Cena ośmioletniego dziecka wyceniona na Wybrzeżach Kości Słoniowej wynosi trochę ponad 30 euro, a wyczerpane jest już kilka lat później...
Jeszcze dziś liczbę niewolników i pracowników przymusowych na całym świecie szacuje się na 27 milionów. Obejmuje to też niewolę za długi. W takim wypadku osoba jest zmuszona go odpracować, lecz najczęściej jest to nie możliwe i zmusza do niewolnictwa następne pokolenia. W Myanmarze żyje tysiące ludzi zmuszanych do pracy przy budowaniu rurociągu gazowego. Partnerami interesów są zachodnie koncerny naftowe: Onocal i Total.
Z kolei w Afryce Zachodniej szacuje się, że sprzedano 200 tysięcy dzieci jako niewolników, które są wykorzystywane do pracy na plantacjach, w warsztatach czy w gospodarstwach domowych. Oczywiście te kraje nie są wyjątkiem- w samej europie Zachodniej zmuszanych do prostytucji jest pól miliona kobiet, będących ofiarami handlu ludźmi.
 
 "Tysiące dzieci są zmuszane do żebrania na ulicach Bombaju"
 
 
Testowanie leków na ludziach

    Perfidne i nieetyczne postępowanie wobec ludzi jest stosowane także w Europie. Ażeby przedsiębiorstwa farmaceutyczne mogły szybko dojść do korzystnych wyników testów swoich nowo wyprodukowanych leków. W krajach o mniej wymagających przepisach i kontrolach płacą ogromne sumy pieniędzy lekarzom. Zysk jest liczony w miliardach, dlatego w tym wypadku zdrowie pacjentów jest sprawą mniej ważną.
Tylko co piąty lek uzyskuje zezwolenie od odpowiedniego urzędu na jego wprowadzenie. Firmy boją się negatywnego wyniku przy testowaniu lekarstwa, dlatego dążą do całkowitej kontroli nad badaniami i badaczami.
Autor książki ,,Lista czarnych firm'' przeprowadził doświadczenie w którym pisał o testach przeprowadzonych na chorych w klinice Nyiro-Gyula znajdującej się w Budapeszcie. Wszystkie informacje na temat badań uzyskał od jej szefa Kassai-Farkasa. W wymienionym wyżej szpitalu przeprowadzono między innymi :
 • trzy badania szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Novartis, w których podawano placebo z nową substancją aktywną jaką jest Iloperidone osobą ze schizofrenią. Te eksperymenty były zabronione,
 • Dwa badania z placebo na ludziach cierpiących na stany maniakalne, zostały sfinansowane przez angielski koncern Glaxo-Wellcome,
 • dwa badania z placebo z substancją testowaną Lu-26-054 na pacjentach ze średnią i ciężką depresją .
To są tylko poszczególne przykłady, testów było więcej. Doktor nie bez powodu prowadzi eksperymenty. Przykładowo za jednego pacjenta oczekuje 3500 dolarów oraz 350 dolarów dla szpitala.
Jest to kolejne prawo, łamane przez korporacje- firmy produkujące leki na dużą skalę. Chorzy przy tak poważnych chorobach nie są właściwie leczeni, a lekarze przeprowadzają na nich eksperymenty bez ich wiedzy.
 
Wpływ na środowisko

   Negatywny wpływ na środowisko naturalne możemy zaobserwować podając na przykład największą z sieci fastfoodowych na świecie- Mc Donald's. Co cztery godziny gdzieś na świecie otwierany jest nowy lokal. Jest on największym kupcem mięsa wołowego, a w USA mięsa w ogóle. Od dawna firma była krytykowana, gdyż mięso pochodziło głównie z Ameryki Południowej. Tam wycinano duże powierzchnie lasów deszczowych na pastwiska dla bydła. Natomiast w 1997 roku podczas procesu przeciwko koncernowi, ujawniono że wołowina była w dalszym ciągu dostarczana z farm w Brazyli i Kostaryce. Znajdowały się one na terenach wcześniej już wspomnianych dawnych lasów deszczowych, co było skutkiem wypędzenia z nich części ludności indiańskiej.
1,3 miliarda sztuk bydła na całym świecie jest tuczona w celu pozyskania mięsa. Prawie połowa światowych zbiorów zboża jest zużywana jako pokarm dla bydła, rocznie dając 600 milionów ton. Dla nakarmienia do syta wszystkich ludzi na świecie pokarmem roślinnym wystarczyłaby 1/5 tych wszystkich, takim wysokim kosztem uzyskiwanych obecnie, zbiorów .W Brazylii jedna piąta powierzchni uprawianych jest zajęta pod uprawę pasz dla krajów Europy. Jednocześnie nasila się tam zjawisko głodu- krótko mówiąc krowy bogatych zjadają chleb biednych.
Hodowla zwierząt stanowi zarodek prawie wszystkich katastrof ekologicznych, które dotykają ziemię; od kwaśnych deszczów począwszy, a na globalnym efekcie cieplarnianymi, pustynnieniu gleb czy destrukcji lasów kończąc. Erozja gleb, deficyt wody, chemizacja rolnictwa - bezpośrednio i nierozerwalnie związane są z funkcjonowaniem fabryk mięsa.
Sumując ok. 85 procent obciążenia klimatu poprzez gospodarkę rolną przypada na produkcję zwierzęcych środków spożywczych. Przyczyną tego jest gaz metanowy, który wydobywa się z żołądków bydła. Stwierdzono nawet, że przeciętna krowa ma potencjał cieplarniany średniego samochodu osobowego..

 
 


Na platformie doszło do eksplozji i pożaru
 
 
 No i tak na koniec piosenka jednego z moich ulubionych zespołów.


Niepokój zgromadzony w tobie
Z każdym dniem narasta
''nieczysta dusza'' zna tylko miejsce stojące
Gdzieś daleko
W świecie ludzi
Nie mogących się doczekać
Twojego aktu zgonu

Patrzysz ze zdumieniem
jak ludzie bliscy twemu sercu
Staczają się na dno
Brnąc po uszy w homofobii,
rasizmie i codziennych kłamstwach

Niewolnicy chorych poglądów
Pogrzebani żywcem w gównie
Tylko ich akt zgonu przynosi ulgę

Rzeczywistość nas wyniszcza
Cywilizacja nas zabija
Akt zgonu przynosi ulgę


 
 

2 komentarze:

 1. ojoj! ale dłuuuugi post! ale mądry i chciałabym, aby takich świadomych gimnazjalistów było nieco więcej... :)

  pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nono, takim spojrzeniem na rzeczywistość powinnaś zawstydzić niejednego dorosłego. Podpisuję się pod komentarzem Maddy: oby takich świadomych gimnazjalistów było jak najwięcej. Szkoda, że blog jest dość rzadko aktualizowany, ni mniej będę obserwowała, coby nic ciekawego mi nie umknęło.

  OdpowiedzUsuń