wtorek, 22 marca 2011

Warzywne pasty na kanapki i mleko kokosowe!

Na początek przepisy na trzy rodzaje past warzywnych. Z powodu mojej bardzo prawdopodobnej alergii na soję unikam wielu produktów a w tym : wędlin czy serów sojowych, które nadają się do śniadania na szybko. W zamaian za to kombinuje różne pasty warzywne z grochu czy soczewicy z wieloma dodatkami. Przedewszystkim ważną rolę w tych pastach odgrywają przyprawy. Na zdjęciach może nie wyglądają zbyt apetycznie ale smak powala ; )

Pasta  grochowo -  paprykowa(pierwsza od lewej)
Składniki:
-groch ziarna
-papryka
-czosnek
-cebula
-przyprawy:bazylia, estragon, pieprz i sól
Sposób przygotowania: Groch namaczamy przez noc. Następnie gotujemy, solimy na końcu, gdy jest już mięki. Paprykę, czosnek i cebulę kroimy , podsmażamy i przyprawiamy. Gdy warzywa są gotowe dodajemy je do grochu i całość miksujemy.


Pasta grochowo pieczarkowa ( po środku)
Składniki:
-groch ziarna
-pieczarki
-cebula
-czosnek
-przyprawy:majeranek, sól, pieprz
Sposób przygotowania:  Groch namaczamy przez noc. Następnie gotujemy, solimy na końcu, gdy jest już mięki. Pieczarki, czosnek i cebulę kroimy , podsmażamy i przyprawiamy. Gdy warzywa są gotowe dodajemy je do grochu i całość miksujemy.


Pasta z soczewicy i warzyw(pierwsza od prawej)
Składniki:
-soczewica zielona (1 puszka)
- 2 marchewki
-pół papryki
-czosnek
-kilka oliwek(zielonych)
-przyprawy:curry, bazylia, pieprz i sól
Sposób przygotowania: Obraną marchewke kroimy w cieniutkie talarki i podsmażamy na patelni, dodajemy (po ok 10 minutach) pokrojone: oliwki, paprykę i czosnek. Na końcu przyprawiamy. Gotowe warzywa wraz z odsączona z zalewy soczewicą miksujemy w blenderze.

Do kanapek z tymi pastami najlepiej pasują surowe warzywa: sałata, kiełki, pomidor, papryka, olwiki czy ogórek świeży. W sumie każda mi smakowała :D Pierwsza z nich była mocno paprykowa, druga pieczarkowa mniej łagodna od poprzedniczki a ostatnia przez marchewkę dość słodkawa. W pierwszych dwóch przepisach ilości nie podałam, ponieważ wsyztsko było robione na oko, generalnie proporcje warzyw były podobne o ilosci grochu, który był bazą całej pasty.
Na koniec przepis na mleko kokosowe.
Składniki:
-pół paczki wórków ok (100 g)
-woda mineralna niegazowana lub zimna(ważne) przegotowna ok.0,5 l do nawet 1 litra w zalezności od tego, jak tłuste ma być mleko. *Ja dałam ok. 0.5 litra to wyszło bardzo tłuste i myśle, że jak dałabym mniej wody to wyszło by mi nawet mleczko kokosowe!
-cukier brazowy(lub jakiś inny słód) ok. 3 łyżeczki
Przygotowanie: suche wórki wrzucamy do blendera i miksujemy ok. 10 minut, aż do powstania kleistej masy. Nastepnie dodajemy po tochu wody i cukier. Miksujemy dalej jakiś czas. Gdy jest już dokładnie zmiksowane i białe, mleko odcedzamy  przez gęste sitko lub gazę. Powtarzamy czynność dwukrotnie, tak aby oddzielić mleko od zmiksowanych wiórków.

* Masę, króra zaostanie można wykożystać np. jako dadatek do ciasteczek musli.
** Mleko nadaje się spokojnie do gotowania np. budyniu, ryżu na słodko. Sprawdza się także jako zamiennik mleka krowiego w wielu wypiekach.

1 komentarz:

  1. Ciekawe przepisy, szukałam właśnie past warzywnych i znalazłam. Dla mnie to super, obawiam się że moj mały grymaśnik bedzie się nadal krzywił, ale może po troszeczku będę wprowadzała te pasty.
    ciekawa jestem czy ta pasta jest do zjedzenia na drugi dzień też?
    Czy robi się zawsze na świeżo (wiem, wiem tak się powinno, ale wiecie jak to jest z czasem)?

    OdpowiedzUsuń